Сервиз за автоклиматици - гр. Бургас

8 грешки при използване на климатика в колата

1 Август 2020г.

Включвате климатика и готово? Да ама не. Когато използвате климатичната инсталация, трябва да обърнете внимание на някои неща, за да бъде охлаждан въздуха в автомобила оптимално и да не повредите климатичната система.

Всяко лято водачите се радват на хладния повей от климатика в автомобила си. Същевременно обаче това е системата, на която се обръща най-малко внимание. Но за да работи обаче, климатичната инсталация трябва да бъде редовно следена и поддържана.

1. Да разчитате само на климатика

Качвате се в автомобила в жегата и климатикът ще си свърши работата? Можете малко да го улесните, като преди потегляне отворите всички врати на автомобила. Така горещият въздух ще излезе навън. Също така можете да се опитате да паркирате на сянка, за да предотвратите нагряването на автомобила. Все пак не забравяйте, че високата температура в автомобила пречи на концентрацията на водача, а и може да доведе до топлинен удар.

2. Да оставите отворен притока на въздух

За да охладите възможно най-бързо автомобила, трябва да превключите въздуха в купето на рециркулация. Така първо ще се охлади само въздуха в купето, а не и постоянно влизащия топъл въздух отвън. Ако включите в началото климатика на най-ниска температура, охлаждането ще стане най-бързо. Важно е след 5 минути да изключите функцията за рециркулация на въздуха в купето, иначе съдържанието на въглероден двуокис ще се повиши.

3. Настройка на прекалено ниска температура

Когато въздухът във вътрешното пространство е вече поохладен, можете да настроите климатика на желаната температура. Прекалено ниските градуси на настройка не са здравословни – желателно е да избирате между 20 и 22 градуса. Ако навън е голяма жега, експертите препоръчват настройването на не по-малко от 6 градуса спрямо температурата на въздуха навън.

4. Да отваряте допълнително прозорци

Да, свежият въздух отвън и течението от отворените прозорци са приятни, но карат климатика да работи още по-мощно и го натоварват. Същевременно въздухът вътре в купето се охлажда по-бавно.

5. Да оставите климатика да плесеняса

При първото включване след дълго неизползване често се разнася неприятна миризма. Обикновено тя преминава след няколко минути, така че повечето водачи смятат, че няма нужда от действия. Не трябва обаче да игнорирате тази миризма – тя е знак, че има поява на бактерии. В такъв случай е необходимо дезинфекциране на климатичната инсталация. Правете го поне веднъж годишно!

6. Изключване на климатика с цел пестене на гориво

Да, климатичната инсталация на автомобила вдига незабележимо разхода на гориво, но това не означава, че трябва да я изключите. Дълготрайното неизползване на климатика води до повреди, които ще ви излязат доста по-скъпо от този разхода на гориво. Само по време на работа се извършва оптимално смазване на съставните части на климатика. Освен това по-ниската температура в купето е фактор за сигурност, тъй като ако в автомобила е прекалено топло, концентрацията на водача спада.

7. Отказ от поддръжка

Само редовно поддържаният климатик функционира правилно и оптимално. Тъй като с времето инсталацията губи охладителна течност. отслабва и охлаждането. Решението е допълване на охладителна течност в сервиз. Накарайте да проверят системата за наличие на евентуални течове, тъй като освен да създаде ядове, изтичащата охладителна течност ще навреди и на околната среда. Принципно трябва да проверявате климатика в сервиз на всеки две години.

8. Оставяте го да работи до самия край на пътуването

В оптималния случай климатичната инсталация трябва да бъде изключена малко преди края на пътуването.  Така кондензът, който се е събрал по време на работата, има време да се изпари. Това затруднява появата на бактерии и образуването плесен, както и получаването на неприятна миризма.

9. Доверявайте се квалифицирани майстори

Проучвайте внимателно на кого се доверявате за обслужването на вашия климатик. Добрите майстори са минали през специално обучение и могат винаги да направят качествена диагностика или да ремонтират климатичната инсталация. И не забравяйте, че винаги по-евтиното излиза по-скъпо.

Приятно пътуване!

8 грешки при използване на климатика в колата
Сподели
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.